VMware vSAN
vSAN 7 je najnovšia verzia softvérovo definovaného úložného riešenia VMware pre virtuálne počítače, ktoré podporuje podnikové systémy hyperkonvergovanej infraštruktúry (HCI) ako neoddeliteľnú súčasť vSphere.
V rámci hypervízora ESXi je vSAN plne integrovaný do VMware vSphere ako distribuovaná softvérová vrstva, ktorá agreguje úložisko jednotlivých hostiteľov ESXi v klastri do zdieľaného fondu úložiska.
Virtualizáciou infraštruktúry jednotným spôsobom umožňuje VMware správcom IT poskytovať služby kedykoľvek, kdekoľvek a na akomkoľvek zariadení, od dátového centra cez cloud až po mobilné zariadenia. Výpočty a úložiská možno spravovať z centrálnej platformy.
Podnikateľské výhody so sieťou vSAN od spoločnosti VMware
Tímy IT profitujú zo zjednodušenej prevádzky s vSAN, zatiaľ čo agilita podniku sa výrazne zvyšuje vďaka jednotnej infraštruktúre, procesom a nástrojom - od okraja siete cez jadro až po cloud.
Jednotné politiky a automatizácia procesov znižujú úsilie pri správe IT na niekoľko jednoduchých kliknutí. Výsledkom je, že pracovníci IT môžu venovať viac času dôležitým strategickým IT projektom namiesto toho, aby trávili cenný čas rutinnými úlohami. Vďaka VMware vSAN môžu podniky znížiť náklady a zložitosť tradičných riešení úložísk a zároveň si vybrať najjednoduchšiu cestu k hyperkonvergovanej infraštruktúre a hybridnému cloudu.
Integrované riešenie hyperkonvergovanej infraštruktúry (HCI) vSAN, ako úložisko vSphere-native, tiež uľahčuje rozširovanie existujúcich virtualizácií v podniku a zároveň pomáha zvyšovať agilitu a znižovať zložitosť, náklady na IT, TCO a obchodné riziká. Nasadenie VMware vSAN preto nielen urýchľuje modernizáciu infraštruktúry, ale umožňuje aj jej škálovanie pre budúce požiadavky, čím poskytuje podnikom strategickú a ekonomickú výhodu.
Ako funguje VMware vSAN 7?
predovšetkým, vSAN agreguje všetky lokálne alebo priamo pripojené zariadenia na ukladanie dát a vytvára jeden fond úložísk, ktorý môžu zdieľať všetci hostitelia v klastri vSAN. Všetky virtuálne počítače so serverovými aplikáciami bežia so sieťou vSAN na rovnakom hardvéri, ktorý poskytuje úložisko.
Ako vyrovnávacia pamäť úložiska fungujú pamäte typu Flash, ako sú SSD, zariadenia NVMe alebo NVDIMM, a na ukladanie údajov sa používajú pevné disky alebo SSD. Úložisko HDD, SSD a vyrovnávacia pamäť spolu tvoria skupinu diskov. Niekoľko hostiteľov a ich diskové skupiny možno zase spájať do rôznych typov clustrov, ako sú napríklad clustre Standard, roztiahnuté clustre alebo clustre s dvoma uzlami.
Zásady ukladania sú základnou súčasťou siete vSAN: Pomocou nich sa riadia služby úložiska a definujú sa v nich aj parametre replikácie alebo zrkadlenia. vSAN sa veľmi ľahko konfiguruje pomocou nástrojov, ktoré sú k dispozícii od spoločnosti VMware, a je dokonale integrovaný do ekosystému VMware.
Výsledkom je stabilná, výkonná a horizontálne škálovateľná architektúra. Okrem iného umožňuje aj výkonnostné výhody, keďže úložisko možno priamo priradiť k miestnemu virtuálnemu počítaču (VM), a tým pomáha aj znižovať prevádzkové náklady.
Prehľad výhod VMware vSAN 7
- Sieť vSAN poskytuje bleskovo optimalizované, bezpečné zdieľané úložisko všetkým kritickým virtualizovaným pracovným zaťaženiam v podniku, ku ktorému sa pristupuje jednoducho a priamo prostredníctvom natívneho používateľského rozhrania VMware vSphere®.
- Systém softvérovo definovaného úložiska vSAN je vhodný pre typické celopodnikové aplikácie a virtuálne desktopové prostredia (VDI), ako aj pre servery v pobočkách.
- Systém vSAN funguje na štandardných serveroch a komponentoch x86 - ponúka výhodu až o 50 % nižších TCO v porovnaní s tradičným úložiskom.
- Ako prvé riešenie s natívnym, softvérovým a FIPS 140-2 validovaným šifrovaním HCI v tomto segmente poskytuje vSAN 7 agilitu potrebnú na jednoduché škálovanie IT - bez kompromisov.
- Vďaka úplnej integrácii systému vSAN s hypervízorom ESXi možno lokálne fyzické úložné zdroje z hostiteľov ESXi virtualizovať a premeniť na fondy úložísk, ktoré možno následne rozdeliť a prideliť virtuálnym počítačom a aplikáciám podľa ich požiadaviek na kvalitu služieb.
- Vďaka sieti vSAN nie je potrebné externé zdieľané úložisko, pričom konfigurácia úložiska je zjednodušená prostredníctvom správy založenej na politikách úložiska (SPBM).
- Vytváraním politík úložiska pre virtuálne počítače (VM) možno individuálne definovať požiadavky na úložisko a funkcie vrátane zjednotenia zdrojov.
- Všetky údaje sa ukladajú duplicitne - pre maximálnu dostupnosť a redundanciu, a to aj v prípade zlyhania celého uzla. Vďaka sieti vSAN sa tak výrazne zvyšuje bezpečnosť interných údajov.
- Infraštruktúra orientovaná na vývojárov umožňuje správcom IT flexibilne vytvárať aplikácie na správu virtuálnych počítačov a kontajnerov.
- Na základe hyperkonvergovanej infraštruktúry vSAN je možný vývoj jednotnej digitálnej riadiacej roviny - s konzistentnou prevádzkou od okraja po jadro, od okraja po jadro, pre cloudovo vlastné zabezpečenie dát v pokoji, ako aj prenášaných z mnohých poskytovateľov verejných cloudov.
- Okrem toho vSAN umožňuje hybridné riešenia úložísk pre privátny cloud a hybridný cloud vrátane podpory od popredných poskytovateľov cloudových služieb.